Фитоцентр Евгения Товстухи
главная страница
медиа
статьи
Интервью с Е.С. Толстухой в программе "Открытый микрофон" на "Радио-Трек", 12 ноября 2012
Медиа
Интервью с Е.С. Толстухой в программе "Открытый микрофон" на "Радио-Трек", 12 ноября 2012

Ведучий Микола Кульчинський: Вітаю слухачів «Радіо-Трек». У нас «Відкритий мікрофон». Мене звати Микола Кульчинський. Сьогодні у вас, шановні слухачі, є нагода поговорити з людиною, яку, мабуть, вам не завжди вдасться ще раз десь зустріти і позавдавати питання. Сьогодні в нас в гостях Євген Степанович Товстуха, відомий український лікар, науковець, лікар-фітотерапевт, письменник, художник, але головне це, безперечно, – фітотерапевт. Ім’я-легенда сьогодні у нас у студії. Євгену Степановичу, доброго дня!

 

Євген Степанович Товстуха: Доброго дня, дорогі студійці. Доброго дня і доброго здоров’я дорогі рівненчани.

 

М.К.: Я знаю, що сьогодні в Рівному відкривається Фітоцентр Євгена Товстухи. І ви, мабуть, приїхали його відкривати?

 

Є.С.: Так, ми організовували разом з сином, разом з вашими земляками, Олегом Каштаном і іншими людьми…

 

М.К.: Таня Дейнега долучена, я знаю. Багато людей…

 

Є.С.: І яка ж наша мета? Наша мета – привнести найбільшу користь нашою наукою фітотерапією. «Фітос» зі старогрецької означає «рослина», а «терапія» – лікування.

 

М.К.: Людина, яка (ви якого?) 34-ого року народження (вам зараз скільки?) 79?

 

Є.С.: Ні, трохи ви перебільшуєте. 78 і два тижні.

 

М.К.: Людина яка все життя, ну як мінімум більшу частину свого життя, ви не приймали хімію. Все лікуєтесь травами, природними засобами. Людина, яка написала масу книжок, яка прославилась як науковець-фітотерапевт. Сьогодні гість нашої студії Євген Степанович Товстуха. Я задам вам питання, яке, мабуть, турбує усіх наших слухачів. Чи можна реально лікуватись травами, фітотерапією і не користуватися хімією щоб бути здоровим? Чи це все мрія?

 

Є.С.: Це не лише мріє, а й дійсність. Але не травами, а в медицині – це лікарські цілющі рослини. Що ж таке лікарські цілющі рослини – це ціла система. Це ціла система життя, буття, фенологічних змін і поповнення вітамінів, макро- і мікроелементів, життєвого тонусу людини. Я, дипломований лікар…

 

М.К.: Так, я знаю ви маєте 50 років лікарського стажу…

 

Є.С.: 53 вже. Я закінчував прекрасний Київський медичний інститут, де вчили всього, окрім фітотерапії. Тому що тоді не вірили в це і вважалося, що синтезовані препарати – це основа основ. Зараз у світі налічується понад 550 тис. синтезованих препаратів, і що? Вони допомагають? Так. Допомагають один, два, три роки. А потім треба лікувати печінку, підшлункову залозу, імунний статус відновлювати, і впливати на людський організм – проводити детоксикацію. Сама фітотерапія …

 

М.К.: Вона сама по собі проводить детоксикацію організму!

 

Є.С.: А тепер подумайте, що ми їмо?

 

М.К.: Я знаю, я про це нагадаю слухачам. У нас в гостях Євген Степанович Товстуха. Людина, яка все знає про фітотерапію, лікарські рослини, про те, як лікуватись і жити здорово без ліків. І я задам вам ще уточнююче запитання, яке цікавить всіх наших слухачів. Тож які саме хвороби можна тепер без хімії і всяких препаратів лікувати у Фітоцентрі Товстухи?

 

Є.С.: Справа в тому, що фітотерапія – універсальна наука. Давайте перечислимо: центральна нервова система – спинний і головний мозок, травна система (Боже мій, скільки її потрібно лікувати), дихальні шляхи (легені, бронхи). Без їжі і води людина може прожити деякий час, але без повітря – ні. Якщо взяти легені і розмістити їх на площині, то виходить понад 80 чи 100 квадратних метрів.

 

М.К.: Ще ж є система видільна, про яку ви мені казали до ефіру, це нирки і печінка.

 

Є.С.: Безперечно. Видільна система, імунна система, нирки, сечостатева система і печінка…

 

М.К.: І все це можна тримати в нормі, якщо застосовувати фітотерапію?

 

Є.С.: Не лише фітотерапію, а й вести здоровий спосіб життя. Як же молода жінка, що носить дитину і палить, може виростити здорову дитину. Щоб виростити здорову дитину треба вести здоровий спосіб життя.

 

М.К.: Я думаю, Євгене Степановичу, по роду своєї діяльності як журналіст я дивлюся, наприклад, в соціальних мережах люди вже дуже сильно приходять до того, що ми оточені всякою хімією. Вона в їжі, в засобах миючих. Раніше посуд мили тряпкою, нічого не добавляли. Тепер всі, коли миють посуд, добавляють туди цю хімію якусь (що там – яди?), а потім з цих тарілок їдять. І всі розуміють, що щось робиться не так. Мені здається, що те, що ви відкрили Фітоцентр у Рівному – це дуже добре. Він знаходиться біля нашої міської лікарні на Мірющенка 31. І там можна буде що? Я подивився на себе і кажу сам собі – щось ти погано виглядаєш. Я іду у Фітоцентрі і що?…

 

Є.С.: Насамперед, у нас будуть працювати люди з вищою медичною освітою. Вони ставитимуть діагнози. Це люди науки, люди практики, і люди, які вірять у цілющу силу рослин.

 

М.К.: У мене підготовлена інформація, що рослини, з яких зроблені ці ліки, вони вирощені в екологічній зоні за спеціальною процедурою?

 

Є.С.: У процесі цивілізації (чи псевдоцивілізації), обробітку ґрунту і тому подібне… Радіонукліди, хімія, удобрювання негативно впливають не лише на людей, а й на природу і на рослини. А рослини – чого вони діють? Бо мають в собі БАД – біологічно активні речовини – і фармакологічно активні речовини, сапоніни, дубильні речовини. Вони самі в собі проводять детоксикацію рослин, природи, а потім – і детоксикацію людини.

 

М.К.: Нагадаю, з нами фітотерапевт Євген Степанович Товстуха. Людина, яка не просто знає все про фітотерапію, а ще й робить препарати, ліки. У мене була ситуація, мій родич після інсульту звертався до лікарів – а за нього не хотіли братися. Тоді до вас звернувся через вашого сина і йому дістали напої. І ця людина прожила рік чи два, бо від неї в лікарні відмовлялися. А вона раптом прийшла до тями і повністю могла за собою слідкувати… То я маю на увазі, у вас є сухі препарати і рідини?

 

Є.С.: Давайте медичними термінами. Суміші лікарських росли. Одна лікарська рослина – це моно препарат. А суміші – це ціла система. Ще є спиртові настоянко: моно- і з багатьох рослин – це композиції називається. І лініменти є – це рідкі мазі. У нас є такий лінімент Пропобесан – складна дуже композиція. Вона звільняє людину від потаєного стафілокока, бактерій синьо-зелених…

 

М.К.: О, я знаю, такого жовтого кольору? Так! Вона мені все лікує! Що я нею тільки не лікую…

 

Є.С.: Основне, вона лікує рани свіжі і задавнені, опіки.

 

М.К.: Я згадав, у мене в холодильнику вона лежить, мені тітка подарувала.

 

Є.С.: Можна не в холодильнику зберігати. Термін її придатності – до 10 років, тому що туди входять і прополіс, і чорна тополя, і інші лікарські рослини, які самі по собі стерилізують середовище,в якому вони зберігаються.

 

М.К.: З нами Євген Степанович. Людина,яка допомогла мільйонам і тепер може ефективно допомогти рівнянам. Для мене важливо задати вам таке питання… Кажуть, що ви не просто лікар, творча людина, науковець, письменник і художник… Кажуть, що ви ще характерник, що ви можете переміщатись у просторі і часі?

М.К.: Євген Степанович Товстуха – це обличчя ви бачили з обкладинок багатьох книг, багатьох публікацій. Це людина, яка дійсно зробила прорив в галузі фітотерапії в Україні. Стільком людям ви допомогли, що про вас поширюють інформацію як про (як в козаків – ) характерників, чи як у Карпатах – мольфара. Як про людей, які могли щось робити з простором і часом. Що ви – характерник. Що ви на це кажете?

 

Є.С.: Характерництво – це, власне кажучи, чарівництво. Чарівництво словом, засобами, навіюванням (гіпнозом). Прекрасно володіли ним козаки, а потім все це було втрачено… Але залишилось слово, лікарські рослини, залишилось навіювання.

 

М.К.: Якщо хороший лікар, тільки прийшов до хворого, він ще нічого не зробив. Але, якщо він хороший лікар, то своєю поведінкою він робить, що хворому стає ліпше.

 

Є.С.: Безперечно, це має значення: і його слово, і його одяг, і що про нього люди кажуть, і що він сам каже.

 

М.К.: Про Євгена Степановича Товстуху розказують неймовірні речі. У мене самого вдома стоїть настоянка. Я знаю людей, яким ваші ліки допомогли після інсульту, інфаркту. Мене просили спитати, дистонія – хвороба творчих людей: зірок естради, кіно і радіомовлення. Можуть у Фітоцентрі вилікувати наші симптоми?

 

Є.С.: Безперечно, сум і безнадія залежать від здоров’я, умов життя, втілення своїх ідеалів. А люди мистецтва – з дуже чутливою нервовою системою – і будь-які невдачі, критика може діяти негативно. У фітотерапії є для лікування цього: плоди глоду, плоди шипшини коричної….

 

М.К.: Мабуть, простіше буде купити трав’яний набір у Фітоцентрі, і він буде діяти ще й як сугестія?

 

Є.С.: Безперечно…

 

М.К.: Маємо дозвонювача. Доброго дня!

 

Дзвінок 1: Доброго дня! Це Рівне, Микола. Я хотів задати питання Євгену Степановичу . Яке у вас відношення до БАДів? Зараз дуже модно, замість ліків приміняють біологічно активні добавки.

 

М.К.: БАДи так звані, переважно іноземного походження…

 

Є.С.: Безперечно, якщо це не підробка, то вони можуть допомогти: там є вітаміни, полівітаміни, макро- і мікроелементи. Коли у людини невеликі економічні можливості, то БАДи допоможуть.

 

М.К.: Я розумію, ваші методи лікування і ліки виходять значно дешевшими, у порівнянні з традиційним лікуванням? Хочу ще уточнити і наголосити: фітотерапія і гомеотерапія – це різні речі?

 

Є.С.: Фітотерапія, я вже казав, це лікування лікарськими рослинами. А гомеопатія – це наука лікаря Ганемана. Лікування по принципу «подібне лікується подібним». Вони використовують соки і різноманітні хімічні елементи. Навчають, що «подібне лікується подібним». Якщо цинк чи олово у великій дозі – отруйні, то у мікромалій дозі ці речовини лікують.

 

М.К.: Я сам із родини лікарів. Є приклади, коли люди, приходячи до лікарів отримують відповідь: «Цю хворобу пояснити неможливо. Це системне захворювання». Поняття системне захворювання з’являється, коли лікар не може пояснити звідки хвороба. Система (організм) дав збій. Мені здається, що в цій ситуації фітотерапія може допомогти. Адже діє одразу на весь організм, це правда?

 

Є.С.: Ви далекосяжно думаєте. Фітотерапіє не лише лікує – вона й ставить діагноз. До мене приходить недужий, я йому призначив те, і те. І я дивлюсь – одному прекрасно допомагає, другому – трошки не так. Але коли він прийшов другий чи третій раз, то я коригує тим і тим. При чому знаю, що – на яку систему діє, і таким чином ставлю діагноз.

 

М.К.: От такі речі тепер відбуваються і у нас в Рівному, на вул. Мірющенка 31, де у нас відкрився Фітоцентр Євгена Степановича Товстухи. Ми маємо ще одного телефонного дозвонювача. Доброго дня!

 

Дзвінок 2: Доброго дня. Мене звати Ірина. Я з Рівного. Хочу задати Євгену Степановичу таке питання. У мене дитина хворіє бронхіальною астмою. На даний момент ми приймаємо гормональні препарати. І лікар, яка лікує дитину, каже, що ні в якому разі не можна приймати трави (фітотерапію). Гормональні препарати, як ви знаєте, дуже небезпечні. Як мені поступити – можна прийти у ваш центр з дитиною? Будете ви таке лікувати?

 

Є.С.: Дорога Ірино, скільки вашій дитині?

 

Дзвінок 2: Вісім, скоро дев’ять.

 

Є.С.: Справа в тому, що ми не тільки лікуємо, ми й виліковуємо ядуху (чи бронхіальну астму). Засоби фітотерапії – вони надійні. Можна вибачити вашій лікарці, я не хочу її образити. Але справа в тому, що призначення гормонів веде до виснаження своїх гормонів. Спочатку воно допомагає при ядусі, а потім взагалі не допомагає. Отже, ми вилікували і молоденьких, і старіших, так би мовити, десятки і сотні людей із ядухою (бронхіальною астмою).

 

М.К.: Так що очевидно, вам на Мірющенка 31. треба підходити.

 

Є.С.: Безперечно. Є ще цілий ряд причинних факторів, коли призначається цілий ряд фітопрепаратів, які поліпшують дихання, знімають спазми, відхаркувальний ефект мають. І лікують хронічні бронхіти і пневмонію.

 

М.К.: А от коли ми говоримо про таке мале дитя і астму. Я чув, що вона від алергії розвивається?

 

Є.С.: Правильно ви думаєте. Але не завжди. Можна і застудитися… і застуда перейде в хронічний бронхіт, то дуже часто. Приєднуються найрізноманітніші чинники і викликають бронхіальну астму. Хотів сказати ще цій жінці, що ми не все вже привезли в Рівне. Тому – Київська область, м. Яготин, вул. Гирича 18. Фітоцентр. Ми можемо цілу систему підготувати для вашої дитини і позбавити її цієї проблематичної недуги.

 

М.К.: А от в Рівному відкрили центр. Ви погоджуєтесь, що у Рівному може бути певна своя специфіка, пов’язана з мікрокліматом або ще чимось, що тут хвороби не такі, як в інших місцях.

 

Є.С.: Безперечно. Рівненщина мені рідна. Понад 50 років тому я працював у Гощі десь 3-4 роки, вивчав лікарські рослини. Де я тільки не бував, що я тільки не лікував. Це і Гощанський район, і Зарічнянський район, і Острозький, і інші…

 

М.К.: У нас слухач.

 

Дзвінок 3: Доброго дня, шановний Євген Степанович. Це, напевно, щастя, що я можу з вами поспілкуватись. Дай Боже вам здоров’я і низький вам уклін за вашу працю, таку потрібну людям! У мене два питання. Питання життя і смерті – чи лікуєте ви пухлини, рак? Тому що це дуже болюче питання, як у нас на Рівненщині, так і по Україні. І друге питання – у мого сина повна втрата слуху. Дуже болюче питання, не можу знайти на нього відповідь, але дуже хочеться…

 

Є.С.: Втрата слуху з якої причини?

 

М.К.: Втрата слуху, ви знаєте, не можуть лікарі оприділить. Дуже гарний голос у нього був, а потім раптово… Можливо, у нього була травма. А ще він був у реанімації, і кололи антибіотики.

 

Є.С.: Можуть бути і антибіотики. Колись, особливо за моєї молодості, як правило, від стрептоміцину…, але його зараз менше застосовують.

 

Дзвінок 3: Хлопцю 18 років, і ви знаєте, наскільки боляче я це сприймаю… І це ані вчитись, анічого… Він розмовляє, але не чує. І мені цікаво, чи можливо відновлюється слух? Є якась надія?

 

Є.С.: Надія зникає останньою, так би мовити. Є ціла система: вплив на центральну нервову систему, на орган слуху. А щодо лікування онкологічних захворювань – тут по-різному буває. Від 10 до 50% ми лікуємо. Коли сучасні методи лікування – це опромінення, хіміотерапія, це оперативне втручання. Якщо воно проводиться разом з фітотерапією, то результати бувають кращі.

 

М.К.: Ви, людина яка відродила традиції народного фітолікування. Ще про вас кажуть як про людину відродження, адже ви автор більше 20 книжок, науковець, літератор, художник… Але маємо слухача.

 

Дзвінок 4: У мене запитання, чи можна буде особисто потрапити на прийом?

 

М.К.: Ви можете отримати багато інформації, подзвонивши 43-43-31 – це телефон Фітоцентру. А «товстуха крапка ком» – це спеціальний сайт.

 

Дзвінок 5: Доброго дня. Чи лікується у вас щитовидна залоза, коли гіпотеріоз, коли не виробляється зовсім гормонів?

 

Є.С.: Так, лікується і гіперпластія, і гіпотеріоз.

 

М.К.: У мене є запитання, яке вам ніхто не задасть. От людина рано чи пізно має померти. Статистика нам каже, що стільки-то людей померло від серцево-судинних захворювань… Так це ж просто, навіть сама свята смерть, коли стара людина заснула і не прокинулась – якщо зробити розтин, то померла від серцево-судинних захворювань.

 

Є.С.: Фітотерапія – це продовження активного довголіття. Якщо людина недужа і не проявила внаслідок цього своїх фізичних, моральних, інтелектуальних особливостей, то вона по суті інвалід. А фітотерапія продовжує активне довголіття.

 

М.К.: Тоді таке запитання. Я себе нормально почуває. А мені, з профілактичної точки зору, варто було б у вас щось взяти, щоб пити?

 

Є.С.: Так, у нас є різні НОНи.

 

М.К.: О, що таке НОНи?

 

Є.С.: НОНи – це новітні оздоровні набори. Це моя наука. Це краще ніж БАДи, через те, що вони всі перевірені мною на людях (на десятках тисяч людей). І вони дали блискучі результати поновлення здоров’я і сил.

 

М.К.: Я завжди думаю, от якби не було кави, і її раптом відкрили. Всі б сказали – яка вона добра і корисна. Це панацея від всіх хвороб, давайте будемо її пити, й будемо здорові…

 

Є.С.: Кава і чай – це монопрепарати, вони мають значення. Але новітні оздоровні набори – це комплексні препарати, які лікують, оздоровляють. Вони вирівнюють процеси засвоювання і виділення.

 

М.К.: Це ви говорите про системні речі!

 

Є.С.: Так. І вони вам також показані! І ще я хотів сказати про важливе – ціну наших препаратів. Лікуватись лікарськими рослини доводиться довгий час. Ціна лікування на один місяць може складати до 300 грн. Якщо це дитині, то, звичайно, менше (бо і дози менше).

 

М.К.: Я прочитав про вас, що у вас є «Поцілунок краси», що жінки після нього стають дуже гарними. Що то таке?

 

Є.С.: У нас є лінімент (рідка мазь) для відновлення еластичності шкіри, омолодження шкіри. Варто пам’ятати, що шкіра – то основа основ. Особливо видільної системи. Отже, у нас є лінімент «Красуня» спеціально для жінок.

 

М.К.: А я вам скажу, що чоловіки цим теж зацікавляться!

Наше інтерв’ю доходить до кінця, отож, Євгене Степановичу, скажіть щось на прощання рівненчанам.

 

Є.С.: Дорогі друзі, дорогі рівненчани. Я народився на Чернігівщині, але першу лікарську практику здобував у вас. Тоді ще вийшла книжка «Лікарські рослини», я по ній вчився. Тоді я об’їздив майже всі райони Рівненської області і записував, вивчав, а потім все це застосовував і створив цілу систему фітотерапії, фітоетнологої і української народної медицини, і чари. Є книжка «Чари зела чудодійного», ми її привезли, можете її придбати. Там розглядається у етнічному питанні питання тисячоліть і в матеріалістичному.

 

М.К.: Отже, відтепер на Мірющенка 31 можна придбати і настоянки, і трави,і книги, і НОНи…Дякуємо вам за вашу прекрасну щиру працю.

 

Є.С.: Дякую за приязний і високонауковий прийом.

Статьи

В начале девяностых, еще во времена работы в институте им. Л.И.Медведя на должности главврача клиники и заведующего отделения диетологии и клинических исследований, я изучал и давал разрешение на производство и распространение в аптечной сети Украины фиточаев; ЛОН – лечебно-оздоровительный; набор (теперь НОН №1-12, новейший оздоровительный набор) по рецептам врача Товстухи.

Кроме того, я проводил клинические исследования в условиях клиники лечебно-оздоровительных бальзамов Евгения Товстухи, которые содержат лекарственные растения. Все пациенты, которым было предложено пройти экспериментальный курс лечения в стационаре по сравнению с контрольной группой (те, кто лечился общепринятыми препаратами), показали высокую динамику выздоровления, ни одного случая осложнений не наблюдалось. Показатели лабораторных исследований – общие анализы крови и мочи свидетельствовали о положительной роли применения бальзамов при лечении больных язвенной болезнью желудка, хронического заболевания печени и желчного пузыря.*

Карпенко Петр Александрович , Доктор медицинских наук, профессор КНТЭУ (Киевский Национальный торгово-экономический университет, кафедра технологий).

Товстуха — это бренд украинской фитотерапии, который на мировой арене стоит в одном ряду с такими как китайская и тибетская медицины. Его научные достижения уровня наднационального, его знания дают каждому возможность почувствовать как универсальную силу природы, так и целебную энергию отдельного лекарственного растения.

Евгений Степанович является ученым такого масштаба, которого Время еще при жизни воздвигает на исторический пьедестал!

Пожелаем неутомимому целителю душ и тел долгих лет вдохновенной жизни и труда. Пусть созидает красноречивое добро Евгения Товстухи и утверждается его высшая идея здорового Человека.*

Богдан Ступка и Остап Ступка , Народные артисты Украины.

Около 30 лет тому назад я познакомился со скромным, но чрезвычайно эрудированным врачем из провинции. Он пришел ко мне с просьбой помочь открыть авторский фитоцентр в Яготине Киевской области. Впервые я встретился с человеком, который применил фитотерапию в практической медицине. Я согласился быть научным консультантом фитоцентра и способствовал его официальному открытию.

Констатирую, что на сегодня Евгений Степанович Товстуха имеет огромный научный и практический опыт лечения больных, а технология выращивания растений и изготовление из них лекарственных средств-это огромное приобретение украинской фитотерапии. Фитоцентр Товстухи является фактически украинским научно-исследовательским институтом по фитотерапии.*

Чекман Иван Сергеевич , Член-корреспондент НАН Украины и НАМНУ, Заслуженный деятель науки, лауреат Государственной премии, доктор медицинских наук, профессор.

Евгений Степанович — это народное сокровище знаний по траволечению и фитотерапии. Этот хлебосольный человек — экстраверт никогда и никому не жалел своих неисчислимых советов, рецептов, научных открытий, не таил своего природо- и жизнеутверждающего мировоззрения.

Доктор Товстуха впервые в научной практике озвучил, внедрил и исследовал в одной из своих научных работ такое понятие как «фитоэтнология украинцев», которое представляет украинскую фитотерапию как целостную отрасль народного бытия в разные исторические и доисторические эпохи нашего народа.

Пятидесятилетняя деятельность выдающегося врача стали базой для создания школы Евгения Товстухи, под чье крыло вошли как известные ученые так и медики — неофиты.*

Гарник Татьяна Петровна , Заведующая кафедрой фитотерапии, гомеопатии и биоэнергоинформационной медицины Киевского Медицинского Университета Украинской Ассоциации народной медицины, директор ГП «Комитет по вопросам народной и нетрадиционной медицины МОЗ Украины», доктор медицински

Когда нация, казалось бы, входит во мглу угасания, по не изученным и еще не познанным законам Космоса, Народ включает некие особенные резервы — и тогда являются миру Личности, благодаря которым начинается Возрождение этноса. Вспомним Григория Сковороду, Тараса Шевченко, Николая Гоголя. А перед этим сошлемся на француза Боплана, который с удивлением и восхищением утверждал, что все украинцы — «характерники» (чародеи).

Именно к этому крылу чародеев - будителей национального самосознания принадлежит и мой давний побратим Евгений Степанович Товстуха.

Он не только врач — он безгранично талантливый народовед, который лечит не только тело, а и Душу Человека, как говорили древние протославяне «врачует дух».

Евгений Товстуха энциклопедически посвящен в таинство царства растений, которое он всю свою жизнь изучает, подбирает и, главное, выращивает и заговаривает их людям на добро и здоровье. Знания его — высшего порядка, поскольку они освящены бессмертником народной песни, фольклора, обычаев и Правды, всеми цветами радуги, которые он чувствует не только взглядом, а и взвешивает и прикасается как художник.

Это благородное единение травы, слова (ибо Евгений Степанович еще и поэт!), глубинных слоев этноса, психологии индивидуума и тонкое чувство горних сфер придает его добротворческой деятельности той особой энергетики, которая преодолевает барьеры, недосягаемые нынешней официальной медициной.

Вот так Евгений Товстуха трудится на здоровье Украинской нации и всех добрых людей на земле, а это дается тем редчайшим личностям, которых Природа благословляет на бессмертие.*

Борис Олейник , Академик, поэт, Герой Украины.

Мировоззрение Евгения Товстухи в нынешнем мире, утратившем связь с основами естественной жизни и экосистемою окружающего мира, в данное время является очень актуальным. Этот доктор-гуманист в совершенстве соединил противоречивые знания и методы традиционной медицины с «дотрадиционными» средствами лечения лекарственными растениями. Сила его знаний не требует дискуссий и сравнений! А в эпоху экологических катаклизмов фитотерапия Евгения Товстухи для человечества — один из немногих способов выжить и сохранить здоровье.*

Богдан Бенюк , Народный артист Украины, лауреат государственной премии им. Т.Г.Шевченко.

Евгений Товстуха из категории универсально одаренных людей. Прежде всего он творец, так как издал 5 сборников поэзии, написал 3 романа и 4 книги рассказов, как художник создал самобытную коллекцию картин. Но самым видимым достижением этого диво — человека является его фитотерапия.

Раскрывая любую из его монографий (а написал он их более двух десятков!), мгновенно погружаешься в мир предельно научный, но постепенно, неспешно автор ведет тебя таинственными дорогами бытия к давнему и глубинному миру народных традиций. Знания, которые несут его книги, уже целебные, впрочем, если почерпнуть хоть горсть из сотен и тысяч травяных рецептов, которые щедро предлагает врач Товстуха, то любой из трезвомыслящих сограждан зарядит свое тело и душу на здоровье. В теперешние грешные времена правдивых целителей от Бога почти не осталось, но мы живем на одной земле и в одночасье с уникальным явлением, имя которого — Евгений Товстуха!*

Наталья Сумская и Анатолий Хостикоев , Чета народных артистов Украины, лауреатов государственной премии им. Т.Г.Шевченко.