Фітоцентр Євгена Товстухи
головна сторінка
Про Товстуху
Академік Євген Степанович Товстуха

Товстуха Євген Степанович народився 7 жовтня 1934 року в с. Макіївці Носівського району Чернігівської області. Закінчив Київський медичний інститут у 1959 році. Понад 45 років працює лікарем. Академік Української міжнародної академії оригінальних ідей. Член національної спілки письменників України. Автор біографічних творів про українських композиторів; збірок поезій; збірок оповідань. За останнє десятиріччя вчений опублікував близько двадцяти фундаментальних праць з української народної медицини, фітоетнології та фітотерапії. За його участю та сценаріями створено кілька десятків хронікально- документальних фільмів, теле- та радіопередач, які повертають українській народній медицині, фітотерапії та фітоетнології світовий престиж глибинної науки та високої культури тисячоліть. У 1990 році під егідою НДІ фармакології і токсикології вперше у світовій практиці (офіційно) створений автором «Фітоцентр» — амбулаторна установа для надання лікувальної та профілактичної допомоги засобами фітотерапії.

Євген Товстуха — не просто ще один із когорти практикуючих лікарів-фітотерапевтів, не просто, захоплена своєю справою одержима людина, він — музикант першої руки (і, до речі, батько талановитого диригента Петра Товстухи та дід молодого, але знаного піаніста Костянтина Товстухи), фольклорист, знатний маляр.

 

Своїми різнобічними талантами і заняттями він мовби продовжує традиції вітчизняної медицини і науки, справжні подвижники якої були не тільки добрими практиками, а й філософами, педагогами, ораторами, майстрами слова і пензля, тобто несли в собі щедру генетичну обдарованість рідного народу.

Для Євгена Товстухи невіддільні народна пісня, замовляння і чудодійна сила трави, магія їх чину як для лікаря, травознавця, пісняра і народознавця зрозуміла на анатомарно — молекулярному рівні, але такою ж мірою зрозуміла і на рівні далеко вищому — духовному.

Цей травознавець високого классу підняв на ноги тисячі людей, вражених чорнобильською бідою. На його рахунку — запатентовані офіційною медициною лікарські засоби боротьби з багатьма хворобами, зокрема й насланими на нас атомним монстром. Його цілющі відвари, настої, сиропи й мазі повернули радість життя сотням тисяч людей.

 

Указом Президента України від 20 травня 1999 року N 542/99 за вагомі досягнення у професійній діяльності, багаторычну сумлінну працю Товстуху Євгена Степановича, головного лікаря авторського фітоцентру,нагороджено відзнакою президента України — орденом «За заслуги» III cтупеня.

За значні успіхи у наукових дослідженнях у галузі народної медицини, літературній творчості, створення лікувально-профілактичного фіто центру, благодійницьку діяльність та у зв’язку з 40- річчям лікарської практики оголошена подяка голови Верховної Ради України (жовтень 1999 рік).

Віктор Ющенко нагородив лікаря-фітотерапевта Євгена Товстуху орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня. Про це сказано в указі № 806 від 6 жовтня 2009 р. Нагорода надана “за значний особистий внесок у розвиток народної медицини, багаторічну плідну громадську, літературно-публіцистичну діяльність та з нагоди75-річчя від дня народження”.

За особистий видатний внесок у прогрес світової фітоєтнологічної науки Американський біографічний інститут визнав ученого «Людиною 2000 року», з врученням відповідного диплому.

Євген Товстуха ще багато має дипломів та відзнак, але головна його відзнака, що він повертає рідному народові і народам Землі ту давню народну мудрість, з якою народу нашому вертається його сила і світова душа.

 
Орден «За заслуги» ІІІ ступеня
за вагомі досягнення у професійній діяльності, багаторічну сумлінну працю.
Орден князя Ярослава Мудрого V ступеня
за значний особистий внесок у розвиток народної медицини, багаторічну плідну громадську, літературно-публіцистичну діяльність та з нагоди 75-річчя
від дня народження.
Літературна премія імені Володимира Винниченка за 1998 рік.
Подяка голови Верховної Ради України
за значні успіхи у наукових дослідженнях у галузі народної медицини, літературній творчості, створенні лікувально- профілактичного фітоцентру, благодійницьку діяльність та у зв'язку з 40-річчям лікарської практики

Євген Степанович — це народний скарб знань з траволікування та фітотерапії. Ця хлібосольна людина — екстраверт ніколи і нікому не шкодувала своїх незчисленних порад, рецептів, наукових відкриттів, не приховувала свого природо- та життєдайного світогляду.

Доктор Товстуха вперше в науковій практиці озвучив, впровадив та дослідив в одній із своїх наукових праць таке поняття як «фітоетнологія українців», яке висвітлює українську фітотерапію як цілісну галузь народного буття в різні історичні та доісторичні епохи нашого народу.

Півстолітня діяльність видатного лікаря стали базою для утворення школи Євгена Товстухи під чиє крило увійшли як знані науковці, так і медики — неофіти.*

Гарник Тетяна Петрівна , Завідувач кафедри фітотерапії, гомеопатії та біоенергоінформа ційної медицини Київського Медичного Університету Української Асоціації народної медицини, директор ДП «Комітет з питань народної і нетрадиційної медицини МОЗ України», доктор медичних наук, пр

Коли нація, здається, уже входить у темінь згасання, за не вивченими і ще не пізнаними законами Космосу, народ вмикає якісь особливі резерви, – і тоді являються світові Особистості, завдяки яким починається Відродження етносу. Згадаємо Григорія Сковороду, Тараса Шевченка, Миколу Гоголя... А перед цим пошлемося на француза Боплана, котрий із подивом і захопленням зазначав, що всі українці – характерники!

Саме до цього крила характерників, будителів національної самосвідомості належить і мій давній побратим Євген Степанович Товстуха.

Євген Товстуха – енциклопедично втаємничений у царство трав, котрі він усе життя вивчає, добирає і – головне – вирощує – замовляє їх людям на добро та здоров’я. Знання його – вищого порядку, оскільки воно освячене безсмертником народної пісні, фольклору, звичаєвого права і правди. Оце шляхетне поєднання трави, слова (бо ж Євген Степанович ще й поет!), глибинних шарів етносу, психології індивідуума і тонке відчуття музики горніх сфер надають його добротворчій діяльності тієї особливої енерге- тики, яка долає бар’єри, недоступні нинішній офіційній медицині.

Отже, Євген Товстуха працює на здоров’я Української нації і всіх добрих людей на землі. А це дається тим рідкісним особистостям, яких Природа благословляє на безсмертя.*

Борис Олійник , Академік, письменник, депутат Верховної Ради.

Товстуха — це бренд української фітотерапії, який постає на світових теренах в одному ряду з такими як китайська та тібетська медицини. Його наукові досягнення рівня наднаціонального, його знання дають кожному можливість відчути як універсальну силу природи, так і цілющу енергію окремої лікарської рослини.

Євген Степанович є людиною такого масштабу таланту, якого Час ще за життя закарбовує до історичного п’єдесталу!

 

Тож побажаймо невтомному зцілювачу душ і тілес довгих років натхненного життя та праці. Хай твориться красномовне добро Євгена Товстухи та стверджується його надідея здорової Людини.*

Богдан Ступка та Остап Ступка , Народні артисти України.

Близько 30 років тому я познайомився зі скромним, але надзвичайно ерудованим лікарем з провінції. Він прийшов до мене з проханням допомогти відкрити авторський фітоцентр у Яготині Київської області. Вперше я зустрівся з людиною, яка застосовувала фітотерапію в практичній медицині. Я погодився бути науковим консультантом фітоцентру та сприяв його офіційному відкриттю.

Констатую, що на сьогодні Євген Степанович Товстуха має величезний науковий і практичний досвід лікування хворих, а технологія вирощування рослин та виготовлення з них лікарських засобів є величезним надбанням української фітотерапії. Фітоцентр Товстухи є фактично українським науково-дослідним інститутом з фітотерапії.*

Чекман Iван Сергiйович , Член-корреспондент НАН Украины и НАМНУ, Заслуженный деятель науки, лауреат Государственной премии, доктор медицинских наук, профессор.

Євген Товстуха з категорії універсально обдарованих людей. В першу чергу він митець, адже видав 5 збірок поезій, написав 3 романи та 4 книги оповідань, як маляр створив самобутню колекцію картин. Та найбільш видимим досягненням цього диво-чоловіка є його фітотерапія.

Розгорнувши будь-яку з його монографій (а написав він їх понад два десятки!), одразу поринаєш в світ суто науковий, але поступово, неспішно автор веде тебе таємними дорогами буття до давнього та глибокого світу народно-вжиткових традицій. Знання, які несуть його книги, вже цілющі, втім, якщо почерпнути хоч крихту з сотень і тисяч рослинних рецептів, які пропонує лікар Товстуха, то мимохіть будь-хто з притомних громадян зарядить своє тіло і душу на здоров’я. В теперішні грішні часи правдивих цілителів від Бога лишилась дещиця, проте ми живемо на одній землі і водночас з унікальним явищем, ім’я якого — Євген Товстуха!*

Наталія Сумська та Анатолій Хостікоєв , Подружжя народних артистів України, лауреатів Шевченківської премії.

Світогляд Євгена Товстухи в теперішньому світі, що втратив зв'язок з основами природнього життя та екосистемою навколишнього середовища, на сьогодні є дуже актуальним. Цей лікар-гуманіст досконало поєднав суперечливі знання і засоби традиційної медицини з "дотрадиційними" народними методами лікування лікарськими рослинами. Сила його знань не потребує дискусій та порівнянь! А в епоху екологічних катаклізмів фітотерапія лікаря Товстухи для людства — один з небагатьох способів вижити та зберегти здоров'я.*

Богдан Бенюк , Народний артист України, лауреат Шевченківської премії.

На початку дев’яностих, ще в часи роботи в інституті ім. Л.І.Медведя на посаді головного лікаря клініки та завідувача відділення дієтології та клінічних досліджень, я вивчав та давав дозвіл на виробництво та поширення в аптечній мережі України фіточаїв ЛОН – лікувальний оздоровний набір (тепер НОН №1-12, новітній оздоровний набір) за рецептами лікаря Товстухи.

Окрім того, я проводив клінічні дослідження в умовах клініки лікувально-оздоровчих бальзамів Євгена Товстухи, що містять лікарські рослини. Всі пацієнти, яким було запропоновано пройти експериментальний курс лікування в стаціонарі в порівнянні з контрольною групою (ті, хто лікувався загальноприйнятими препаратами), показали високу динаміку одужання, жодного випадку ускладнень не спостерігалось. Показники лабораторних досліджень – загальні аналізи крові та сечі свідчили про позитивну роль застосування бальзамів при лікуванні хворих на виразкову хворобу шлунку, хронічне захворювання печінки і жовчного міхура.*

Карпенко Петро Олександрович , Доктор медичних наук, професор КНТЕУ (Київський Національний торгівельно-економічний університет, кафедра технологій).